İkinci tıp fakültesi Başiskele’ye yapılacak

Siirt Eğitim ve Yardımlaşma Vakfı’nın Başiskele’de yapacağı üniversitenin temeli ocak ayında atılacak Vakfın Kocaeli Şube Başkanı M. Hüsamettin Örkmez, “Üniversite kapsamında ilk etapta tıp fakültesi ve araştırma hastanesi yapılacak. 3 yıl içinde ise öğrenci kabulüne başlanacak” dedi.

Siirt Eğitim ve Yardımlaşma Vakfı tarafından Başiskele’de yapılacak olan Veysel Karani Üniversitesi ile ilgili yer tahsisi yapıldı. Vakfın Kocaeli Şube Başkanı M. Hüsamettin Örkmez, önemli fakülteleri bir araya getireceklerini, ilk etapta tıp fakültesi ve hastanesinin inşasına başlanacağını söyledi.

TERMAL TESİS KURULACAK

Körfez ilçesinde faaliyet gösteren ve uluslararası işler yapan MRC Akaryakıt ve Müşavirlik firmasının yönetim kurulu başkanı da olan Örkmez, Başiskele’de Dominik, Irak, Dubai,  Suriye ve Avustralyalı 5 iş adamı ortaklığında termal tesis kuracaklarını, bununla ilgili olarak şirket kurulumunun ve yer alımının tamamlandığını söyledi.

HEDEF 26 BİN ÖĞRENCİ

Siirt Eğitim ve Yardımlaşma Vakfı tarafından yapılacak olan üniversite inşaatı 2 yılın sonunda tamamlanacak ve üçüncü yıl da öğrenci kabulüne başlayacak. İlk etapta 10 bin öğrenci alınacak. İlerleyen yıllarda ise sayının 26 bine çıkması bekleniyor. Siirt Eğitim ve Yardımlaşma Vakfı Kocaeli Şube Başkanı Hüsamettin Örkmez, üniversite projesine önem verdiklerini, çalışmanın şehrin kalkınmasına ve kentte yaşayan gençlere önemli eğitim katkısı olacağını söylüyor.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1991 yılından beri Kocaeli’de ikamet ediyorum. Burada bulunduğum süre içerisinde endüstriyel tesisler yapıtım ve halen de devam ediyorum. Benzin istasyonları ve rafineriler gibi işletmelerin müteahhitlik hizmetlerini yapıyor.

Körfez ilçesinde bulunan şirketimizle uluslararası çalışıyoruz. Nitelikli müteahhit işleri yapıyoruz, anahtar teslim akaryakıt istasyonları yapıyoruz. Arsa olarak alıyor, benzin istasyonu olarak teslim ediyoruz. Rafinerilere özel dolum tesisleri yapılıyoruz. MRC Akaryakıt Müşavirlik firması olarak 2011 yılından beri Körfez’de hizmet veriyoruz.

Körfez ülkeleri ve Ortadoğu’daki Arap ülkeleriyle çalışıyoruz. Bunun yanı sıra Türkiye ’deki lokal olarak akaryakıt dağıtım şirketleriyle işbirliği halindeyiz.

Ülkemizdeki ekonomik yapıyı göz önünde bulunduracak olursak zaman zaman yaşanan krizler sektöre yatırımı etkileye biliyor. O zaman da ister istemez yurt dışında iş yapmaya başladık. 17 senedir yurtdışı faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ben Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme mezunum.

Siirt Vakfı’ndan biraz bahseder misiniz?

Siirt Eğitim ve Yardımlaşma Vakfı, 1997 yılında kuruldu. Merkezi İstanbul’da bulunan bir vakıf. İlk etapta eğitim alanında katkı sağlansın diye kuruldu. Siirt’ten diğer illere okumaya giden öğrenciler başta olmak üzere öğrencilerin burs ihtiyaçlarını karşılamaya başladık. Ayni yardımlarda bulunduk. Son dönemlerde bu hizmetleri yurt dışına taşıdık.

Genel başkanlığımızı Zeki Akyüzlü yapıyor. 56 kişilik mütevelli heyetimizde Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma ve Ethem Sancak da bulunuyor. Yönetim kurulumuzda birçok akademisyen, bürokrat ve politikacı yer alıyor. 16 binin üzerinde üyemiz var. Kocaeli de genel merkeze bağlı 16 şubeden biri. Faaliyetlerimizi 1,5 yıldır burada sürdürüyorduk, resmi açılışımızda geçtiğimiz haftalarda Başiskele’de yaptık.

Başiskele’de bir de üniversite yapmayı planlıyorsunuz. Bu proje şu an ne aşamada?

Mütevelli heyetimiz yaklaşık 3 yıldır bir takım çalışmalar içerisindeydi. Bir üniversite kurma hayalimiz vardı. Projemiz olgunlaştı. Yer arayışında İstanbul başta olmak üzere birçok il alternatif oldu. Ancak ben bizim şehrimize katkıda bulunmak ve var olan açığın giderilmesi anlamında Kocaeli’ye bu yatırımın yapılmasını sağladım. Mütevelli heyetinden aldığımız olurla çalışmalarımızı hızlandırdık ve Kocaeli’de yapılabilecek alanları tespit ettik.

HÜSEYİN AYAZ’A TEŞEKKÜR

Belediyelerle yapmış olduğumuz çalışmalarda projemize en sıcak bakan kurum Başiskele Belediyesi oldu. 7 yıldızlı ilçeye bir değerde biz katalım istedik. Sayın Hüseyin Ayaz’a alakası ve yardımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Vizyonu geniş bir siyasetçimiz. Bu anlamda yerel anlamda Başiskele ve tüm şehre büyük katkıları olacağını düşünüyordu ve imkanlarını sonuna kadar değerlendirerek Yeniköy bölgesinde bize bir arazi tahsisinde bulundu.

KENDİ ŞEHRİNDE OKUMAK ÖNEMLİ

Benim oğlum bile İngilizce mimarlık eğitimi almak için İstanbul’a gidiyor. Oğlum gibi binlerce genç var. Bizim amacımız bu tür gençlerimizin yaşadığı veya kendilerine yakın olan şehirlerde eğitimlerini almalarını sağlamak. Bu sadece Kocaeli için değil yakın iller içinde bir potansiyel yaratacak.

26 BİN ÖĞRENCİ HEDEFİ

Kocaeli’nin stratejik bir konumu ve merkezi noktada olması nedeniyle ciddi işler yapabileceğimizi düşünüyorum. Öğrenciler tarafından talep görebilecek bir nokta olabiliriz. Her ne kadar ilk etapta 10 bin öğrenci diye yapacağımız fakülteler olacaksa da bunun hedefi Allah nasip ederse etraftaki hazine arasını da bünyemize katabilirsek bu sayımızı 25-26 binlere çıkartmayı düşünüyoruz.

SAĞLIK BİLİMLERİ

İlk etapta bizim Sağlık Bilimleri alanında bir çalışmamız olacak. Tıp fakültesi ve eğitim araştırma hastanesi kurmak düşüncesindeyiz. Aynı paralelde bölgenin ciddi bir açığını kapatma gayreti içinde olacağız. Bünyemizde tıp doktorları ve profesörler de mevcut, onların desteğini alarak kuruluş noktamızı tamamlayacağız. Veysel Karani Üniversitesi olarak ilk fakültemizi tıp alanında oluşturacağız.

DİĞER FAKÜLTELER

Diş hekimliği fakültesi, sonrasında da mühendislik ve mimarlık fakülteleri gelecek. Yer ve zamana bağlı olarak aşama aşama diğer sosyal içerikli fakülteleri de bünyemize katmayı planlıyoruz. İlk etap da 150 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız. 16 bin 600 metrekare yeri belediye bize tahsis etti. Hedefimizde 60 dönümlük bir arazi var. Çevredeki hazine arazileriyle bu büyüklüğe ulaşmayı hedefliyoruz. Özel üniversite statüsünde bir vakfı üniversitesi olacak.

YÜZDE 100 BURS DA OLACAK

Kaliteli bir eğitim hedefleyerek yola çıkıyoruz. Ekonomik durumu uygun olmayan başarılı öğrencilerimize de sahip çıkacağız. Tamamen yüzde 100 burslu eğitim imkanı da verebileceğimiz gibi, ailenin ve öğrencinin sosyoekonomik durumuna göre yüzde 25 ile 75 oranında burslar verilebilecek. Eğitim ve yardımlaşma vakfı olmamız nedeniyle kar amacı gütmüyoruz. Ana felsefemiz zeki ve okumaya hevesli, ama okumaya gücü olmayan gençlerimize sahip çıkmak.

TEMEL OCAK AYINDA ATILACAK

Müracaatlarımızın onayı halinde üniversitemizin temelini ocak ayının başında atmak istiyoruz. Mart 2018’e kadar inşaata tamamen başlayıp ve tıp fakültemizi 2 yıl içerisinde tamamlayacağız. Eğitim ve araştırma hastanemiz de aynı periyotta ilerleyecek. Üçüncü sene öğrenci alımına başlayacağız.

“Kocaeli’nin bilinirlik oranı çok düşük”

Aynı zamanda bir iş adamı olan M. Hüsamettin Örkmez, şehrimize yabancı yatırımcılar getirerek kentin ticari hayatına güç katmaya çalışıyor. Bütün bunları yaparken en çok zorlandığı konu ise Körfez ülkelerinde Kocaeli’nin yeterince bilinmemesi…

İş adamı kimliğinizle önemli çalışmalar yürütüyorsunuz. Özellikle yatırımların Kocaeli’ye gelmesi konusunda sizce neler yapılmalı?

Son dönemlerde Kocaeli’de küçük ölçekli de olsa dışarıdan yatırımcılar gelip bir şeyler yapmaya başladılar. Ama çevremizdeki illerle kıyasladığımızda ilimizde yok denilecek kadar az boyutta bu yatırımlar. Bunla alakalı yaptığımız görüşmelerde tanınabilirlik anlamında eksikliğimiz olduğunu tespit ettik. Maalesef şehrimizi tanıtabilecek bir doküman ve argümana rastlayamadık. Biz de gittiğimiz her Körfez ülkesinde Kocaeli’nin yatırım anlamında fırsatlar şehri olduğunu üzerine basa basa anlatmaya çalıştık.

Bu ülkedeki insanlar Kocaeli’nin sanayi başkenti olduğunu bilmiyorlar mı?

Böyle bir izlemin olmadığı gibi maalesef Sapanca çok küçük bir ilçe olmasına rağmen Kocaeli’ye göre daha fazla rağbet gören bir pozisyona gelmiş durumda. Reklamlarla resmen cazibe merkezi gibi görünüyor. Birbirlerine tanıta tanıta, anlata anlata bunu başarmışlar. Biz de o ilgiyi Kocaeli’ye kaydırma adına birtakım çalışmalar yürüttük. Bu çalışmalarımızda somut adımlar attık.

“Başiskele’ye termal tesis yapılacak”

Hüsamettin Örkmez, Başiskele Belediyesi’nin gün yüzüne çıkarttığı termal tesisi de değerlendirme kapsamına almışdurumda. 5 farklı ülkenin iş adamları tarafından kurulan ortak bir şirket, kurulacak yeni bir termal tesis ile Başiskele’ye farklı bir değer katacak…

Kocaeli için yatırımların boyutu ve çeşitliliği ne durumda olabilir?

Sanayi alanında yatırımların olabilecek noktaları belli aslında. Ancak Başiskele için farklı bir düşüncemiz var. Dominik’ten, Irak’tan, Dubai’den, Suriye’den ve Avustralya’dan beş yatırımcıyı buraya getirdik. Ortak bir şirket kurduk. Başiskele’de termal bir turizm yatırımı yapıyoruz. Allah nasip ederse Başiskele’ye yeni bir termal turizm tesisi kazandıracağız. Bu tesisi Bahçecik bölgesine yapacağız. Başiskele Belediyesi’nin yeni bulduğu kaynak suyunu kullanacağız.

Nasıl bir tesis yapılacak?

İhtiyaçlara uygun bir konsept hazırlanacak. Günübirlikçilerin de kullanabileceği, çok önemli fizik tedavi, rehabilitasyon merkezi ve tedavilerin alınabileceği, eğlence merkezinin de yer alacağı bir konsept hazırlanacak. Ana amacımız yine bu termal turizmi ön planda tutmak suretiyle Körfez’deki yatırımcıları ve hastaları buraya getirmek olacak. Böylece onların da bu bölgeyi tanımalarını sağlayacağız. O bölgeden misafirlerimizi getirip mevcut mülki amirlerle ve ticaret odalarıyla görüştürüp yapılabilecek olan çalışmalarla alakalı bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Yeni tesisimizle bu yöndeki faaliyetlerimiz belli bir amaca ulaşmış olacak.

Sizin Körfez ülkelerinden iş adamlarını, Kocaeli’ye getirerek yatırım yapmalarını sağladığınızı duymuştuk…

Evet, hatta önümüzdeki günlerde Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir emir bölgemizi ziyaret edecek. Ümit ediyoruz ki onları da ikna edebilirsek burada güzel projelerle birlikte olabilme yollarını arayacağız.

Proje başladı mı?

Şirketi resmen kurduk, daha önceden aldığımız arazinin devri yapıldı, projeler çiziliyor ve yakında lansmanımız olacak. Bu işi duyuracağız. Oldukça güzel bir tesis yapılacak. 7 bin 360 metrekarelik bir arazi yapıyoruz. Etrafını da katabilirsek projemizi büyüteceğiz.